5 sposobów na sprawdzenie, czy w pobliżu jest sieć 5G

5G to najnowszy skok w technologii mobilnej, a wieże 5G są obecnie instalowane w całym kraju. W wyniku obaw o zdrowie w tym artykule pokażemy jak sprawdzić, czy w twojej okolicy jest działająca sieć 5G.

Obecnie istnieje 5 sposobów na znalezienie wież 5G w pobliżu użytkownika:

  • Ookla 5G map
  • Mapa zasięgu Orange
  • Mapa zasięgu T-Mobile
  • Mapa zasięgu Plus
  • Mapa zasięgu Play

Czy powinienem się martwić 5G?

Jak już pewnie się domyślacie, 5G to najnowsze osiągnięcie w technologii komórkowej. Uważa się, że jest to mobilny odpowiednik ultraszybkiego łącza szerokopasmowego i charakteryzuje się znacznie większą prędkością pobierania niż obecna 4G.

Aby osiągnąć te prędkości, wykorzystuje fale radiowe o wysokiej częstotliwości, które są znacznie wyższe niż fale 4G, ale w rezultacie pokonują mniejsze odległości. Oznacza to, że w celu zapewnienia najlepszego zasięgu konieczna jest większa liczba wież komórkowych.

Jakie są więc związane z tym obawy o zdrowie? W skrócie, obawy dotyczące 5G są takie same jak zawsze: nadmierna ekspozycja na promieniowanie EMF, która może prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych.

Jednak problem z 5G polega głównie na tym, że będzie więcej wież, co oznacza większe prawdopodobieństwo narażenia na promieniowanie EMF. Przeprowadzono wiele badań nad skutkami narażenia na promieniowanie EMF, a problem ten będzie się tylko pogarszał wraz z 5G.

Innym poważnym problemem jest brak szczegółowych badań nad technologią 5G. Ponieważ jest to tak nowa koncepcja, przeprowadzono niewiele badań na temat długoterminowego wpływu na zdrowie, ale firmy nadal posuwają się naprzód z inwestycjami w maszty.

Jak sprawdzić, czy nadajnik 5G jest w mojej okolicy?

1. Ookla 5G Interactive Map and Towers Locator

Pierwszym krokiem w polowaniu na nadajniki 5G powinna być mapa Ookla. Polecam zacząć od tego, ponieważ powie Ci, czy są 5G wieże w pobliżu Ciebie w Twojej okolicy.

Ookla jest dość dobra mapa, która oferuje informacje dla całej planety. Jest aktualizowana co tydzień.

Link do strony: https://www.speedtest.net/ookla-5g-map

Po załadowaniu strony, zostaniesz powitany stroną, która wygląda tak:

Jak widać, wyświetla ona kropki z wartością liczbową w środku. Podają one liczbę wież w danym obszarze, a przybliżenie mapy pokaże bardziej szczegółowy rozkład.

To w zasadzie wszystko, co oferuje ta mapa zasięgu. Jednak głównym minusem Ookla jest to, że nie daje wszystkich informacji, których potrzebujesz o masztach GSM. Najważniejsze, że nie pokazuje dokładnego zasięgu danego masztu.

Na przykład nie rozróżnia między niskim pasmem i wysokim pasmem. Stare wieże telefonii komórkowej emitują niskie pasmo, co oznacza, że fale podróżują na większe odległości, ale być może bardziej niepokojący aspekt to wysokie pasmo.

Wysokie fale, znane również jako fale milimetrowe, są krótkie wieże odległości, które zostaną zainstalowane w obszarach miejskich w celu poprawy zasięgu. Są one zainstalowane w celu zrekompensowania faktu, że sygnały 5G mają krótki zasięg.

Na szczęście, za pomocą mapy Ookla w połączeniu z jednym z innych metod sugerowanych poniżej powinny dać Ci wszystkie informacje, których potrzebujesz.

2. Mapa zasięgu Orange

Mapa przygotowana przez operatora Orange jest bardzo przejrzysta i prosta w obsłudze.

Link do strony: https://www.orange.pl/view/mapazasiegu

Po załadowaniu strona powinna wyglądać tak

Pierwsze co powinniśmy zrobić to w menu po lewej stronie zaznaczyć opcję 5G. Wtedy ukaże nam się dokładny zasięg masztów 5G Orange. Żeby przybliżyć i oddalić widok należy trzymać CTRL i operować kółkiem myszki, lub użyć +/- w prawym dolnym rogu mapy.

Tak wygląda widok szczegółowy na przykładowe miasto zasięgu 5G

3. Mapa zasięgu T-Mobile

Kolejny operator T-Mobile również posiada dostępną dla wszystkich mapę zasięgu swojej sieci GSM, która jest prosta w obsłudze i czytelna.

Link do strony: https://www.t-mobile.pl/c/mapa-zasiegu

Po załadowaniu ukazuje nam się taki widok

Domyślnie zaznaczona jest opcja pokazywania zasięgu 5G oraz 4G LTE. Odznaczamy opcję 4G i zostanie nam tylko widok na interesujące nas nadajniki 5G. Jeżeli chodzi o dokładne poruszanie się po mapie wygląda to tak samo jak w przypadku Orange.

Dokładny widok na przykładowe miasto

4. Mapa zasięgu Plus

Teraz czas na mapy zasięgu naszego rodzimego operatora. Plus również daje nam opcję podglądu zasięgu na cały kraj, jednak bez opcji podglądu na samą sieć 5G, mamy podgląd na wszystkie maszty jednocześnie, dlatego widok jest mniej przejrzysty niż u konkurencji.

Link do strony: https://www.plus.pl/mapa-zasiegu

Tak wygląda strona po załadowaniu

Na pierwszy rzut oka nie wygląda to czytelnie, jednak nas interesuje tylko czerwony kolor, który reprezentuje sieć 5G. Nawigacja po stronie odbywa się tak samo jak na stronach wyżej opisanych.

Dokładny widok na przykładowe miasto

4. Mapa zasięgu Play

Ostatni operator na naszej liście. Play również pozwala nam zajrzeć na zasięg jego stacji GSM. Ten operator ma najgorzej przygotowaną mapę, po której najgorzej się porusza i jest najmniej czytelna ze względu na zlewające się kolory. Przybliżanie i oddalanie jest możliwe tylko za pomocą znaków plus i minus w prawym dolnym rogu.

Tak wygląda strona po załadowaniu

Pierwsza ważna kwestia, która nie pojawia się u innych operatorów to sieć 5G Ready. To nie jest prawdziwa sieć 5G, tylko wzmocniona 4G, więc działa na falach sieci 4G, nie powinniśmy jej brać pod uwagę. Zaznaczamy tylko opcję 5G.

Szczegółowy widok miasta

Jak wykorzystać tą wiedzę, żeby zmniejszyć swoją ekspozycję na fale 5G?

Zlokalizowanie lokalnych wież telefonii komórkowej 5G jest dobrym pierwszym krokiem w strategii, ponieważ przynajmniej pozwala wiedzieć, przed jakimi rodzajami promieniowania należy się chronić.

Jak wspomniano wcześniej, głównym problemem jest krótki zasięg anteny wysokiego pasma, które są montowane w miastach. Odwrotna strona tego oznacza, że jeśli mieszkasz na wsi, to nie musisz robić nic więcej, niż już robisz. Obecnie nie montuje się anten 5G na wsi, więc jesteś bezpieczny.

Warto również pamiętać, że powodem, dla którego dostawcy usług muszą instalować tak wiele anten wysokiego pasma jest to, że fale radiowe mogą podróżować tylko na bardzo krótkie odległości, ponieważ nie przenikają one bardzo daleko do budynków.

Podobnie jak wszystkie formy promieniowania elektromagnetycznego, którego fale radiowe są tylko jednym z rodzajów, sygnały 5G stają się słabsze wraz z odległością. Oznacza to, że jeśli nie znajdujesz się w odległości około 6 metrów od wieży telefonii komórkowej 5G, ryzyko jest znacznie niższe.

Przyszłość sieci 5G

W naszym kraju sieć 5G dopiero zaczyna się budować. Takie kraje jak Korea Południowa, Chiny, czy Japonia mają dużo bardziej rozbudowane sieci, które pokrywają orgromną część kraju. Nasi sąsiedzi Niemcy mają ponad 4 tysiące działających nadajników 5G, a my dopiero około 700. Dlatego sytuacja będzie się pogarszać, a to co widzimy teraz to nawet nie jest 10% finalnej inwestycji w sieć 5G. Nasi operatorzy dumnie się chwalą ciągłymi inwestycjami w tą infrastrukturę, więc spodziewajcie się coraz większego zasięgu tej sieci w swoim mieście.

Końcowa refleksja

Wiele firm naciska, aby zapewnić jak najlepszy zasięg w całym kraju. Podczas gdy niektóre z nich są o mile przed innymi, to prawdopodobnie nie jest to naszym największym zmartwieniem.

Niezależnie od dostawcy sieci, większy zasięg 5G oznacza więcej wież 5G.

Jednak realistycznie rzecz biorąc, jedyną informacją, która ma znaczenie, jest to, czy Twój dom jest objęty zasięgiem 5G. Jeśli jest, lub wkrótce będzie, to może być warto podjąć pewne kroki w celu zmniejszenia ekspozycji na ten nowy rodzaj sygnału telefonicznego.